ABC congratulated the winners of its 2016 National Craft Championships competition during the March 4 Careers in Constructions awards held during the association’s Workforce Development Conference, March 1-4, in Fort Lauderdale, Fla.
A field of more than 200 craft trainees competed for top honors in 15 competitions representing 13 crafts. Competitors first took an intense, two-hour written exam and then competed in daylong hands-on practical performance tests in: carpentry, electrical-industrial, electrical-residential, fire sprinkler, HVAC, instrumentation fitting, insulation, millwright, pipefitting, plumbing, sheet metal, welding-pipe, welding-structural, masonry and a journey-level team competition.
The 2016 winners are:
Carpentry
Gold: Juan Palafox
Employer: Joeris General Contractors
Training Sponsor: ABC South Texas Chapter
Silver: Justin Hillegas
Employer: Klover Contracting, Inc.
Training Sponsor: Klover Contracting, Inc.
Bronze: Matthew Stock
Employer: Wohlsen Construction Company
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors Keystone Chapter
Safety: Matthew Stock
Employer: Wohlsen Construction Company
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors Keystone Chapter
Electrical-Industrial/Commercial
Gold: David Blickenstaff
Employer: Prime Electrical
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors of San Diego
Silver: Clayton Moss
Employer: Helix Electric
Training Sponsor: Helix Electric/ ABC Nevada
Bronze: Eli Hannoy
Employer: Gaylor Electric, Inc.
Training Sponsor: Gaylor Electric, Inc.
Safety: Eric Lopez
Employer: Lectrfi,Inc
Training Sponsor: ABC Los Angeles/Ventura Chapter
Electrical- Residential/Commercial
Gold: Jonathan Christenberry
Employer: Gaylor Electric, Inc.
Training Sponsor: Gaylor Electric, Inc.
Silver: Christopher Thompson
Employer: Beck's Hybrid
Training Sponsor: ABC of Indiana/Kentucky
Bronze: Grant T. Farrimond
Employer: Watson Electrical Construction Co., LLC
Training Sponsor: Watson Electrical Construction Co., LLC
Safety: Jose Gaspar
Employer: Cox Electric
Training Sponsor: ABC Florida Gulf Coast Chapter
Fire Sprinkler
Gold: Nathaniel Lee
Employer: Cox Fire Protection
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors Florida Gulf Coast Chapter
Silver: AJ Black
Employer: WigintonFire Systems
Training Sponsor: Florida Automatic Sprinkler Training, Inc. (FAST)
Bronze: Douglas Nelson
Employer: Cox Fire Protection
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors Florida Gulf Coast Chapter
Safety: Jarred Sutliff
Employer: Cen-Cal Fire Systems Inc.
Training Sponsor: American Fire Sprinkler Association
HVAC
Gold: James Lamonte
Employer: Collier's Heating and Air Conditioning
Training Sponsor: ABC of Indiana/Kentucky
Silver: Austin Ettredge
Employer: TD Industries
Training Sponsor: Construction Education Foundation
Bronze: Cody Brown
Employer: Polk County Heating & Cooling
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors of Iowa Apprenticeship & Training Trust
Safety: John Masgalas
Employer: Remco, Inc.
Training Sponsor: Associated Builders & Contractors Keystone Chapter
Instrumentation Fitting
Gold: Ben McDermott
Employer: Interstates Construction Services
Training Sponsor: Interstates Construction Services
Silver: Ryan Phillip Diez
Employer: Triad Electric and Controls
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors Pelican Chapter
Bronze: Derek Ray
Employer: ISC, LLC
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors Pelican Chapter
Safety: Ben McDermott
Employer: Interstates Construction Services
Training Sponsor: Interstates Construction Services
Insulation
Gold: Jacob Nelson
Employer: Iowa Insulation Inc.
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors of Iowa Apprenticeship & Training Trust
Silver: Ryan Isbell
Employer: L & C Insulation
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors of Wisconsin Apprenticeship & Training Trust
Bronze: Eric John
Employer: Starcon International
Training Sponsor: Starcon International
Safety: Ryan Isbell
Employer: L & C Insulation
Training Sponsor: Associated Builders and Contractors of Wisconsin Apprenticeship & Training Trust
Masonry
Gold: Jerome Brown
Employer: Central Broward Construction
Sponsor: Florida Masonry Apprentice & Educational Foundation
Silver: Jabari Francis
Employer: Boston Block
Sponsor: Florida Masonry Apprentice & Educational Foundation
Bronze: Thomas Kemp
Employer: Central Broward Construction
Sponsor: Florida Masonry Apprentice & Educational Foundation
MILLWRIGHT
Gold: Douglas Thompson
Employer: Cianbro
Sponsor: Cianbro
Silver: Michael Hachey
Employer: Cianbro
Sponsor: Cianbro
Bronze: Jacob Henson
Employer: RPM Services, Inc.
Sponsor: Associated Builders and Contractors Texas Gulf Coast Chapter
Safety: George Cisneros, Jr.
Employer: Turner Industries
Sponsor: ABC Pelican Chapter
pipefitting
Gold: Paul Bryan
Employer: MW Mielke, Inc.
Sponsor: MW Mielke, Inc.
Silver: Jonathan Isaac
Employer: MW Mielke, Inc.
Sponsor: MW Mielke, Inc.
Bronze: Travis Asher
Employer: United Group Services
Sponsor: United Group Services
Safety: Keith Phelan
Employer: Starcon International Inc.
Sponsor: Starcon International Inc.
Plumbing
Gold: Travis L. Greenway
Employer: Worth & Company Inc.
Sponsor: Worth & Company Inc.
Silver: Christian Rohland
Employer: JPI
Sponsor: Associated Builders and Contractors Southern California Chapter
Bronze: Daniel Harbison
Employer: Budiac Plumbing, Inc.
Sponsor: Associated Builders and Contractors of Wisconsin Apprenticeship & Training Trust
Safety: Travis L. Greenway
Employer: Worth & Company Inc.
Sponsor: Worth & Company Inc.